Informacje gospodarcze z białoruskiego rynku z dn. 24.10.2012

Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 
Opracowanie
WPHI Ambasady RP w Mińsku
Mińsk, dnia  24.10.2012

Istotne informacje gospodarcze z białoruskiego rynku ...

W 2013 r. zaplanowane jest przekształcenie przedsiębiorstw państwowych w spółki akcyjne
W 2013 r. zaplanowane jest przekształcenie 78 przedsiębiorstw państwowych w spółki akcyjne, w tym „Belorusneft” (Homel), spółka lotnicza „Belavia” i „Minskiy traktornyi zavod”.
Rozporządzenie RM nr 900 z dnia 1 października 2012 r.
Jednocześnie to rozporządzenie uchyla wcześniej zatwierdzony plan prywatyzacji na lata 2011-2013 dot. obiektów znajdujących się we władaniu państwa.
W systemie koncernu „Belneftekhim” zaplanowane jest przekształcenie 11 przedsiębiorstw („Belorusneft” i „Belorusneft-Orgneftekhim”).
W strukturze przedsiębiorstw Ministerstwa Architektury – 4 przedsiębiorstwa („Granit”, obwód Brest), Ministerstwa Przemysłu – 29 przedsiębiorstw (MTZ, „Gomselmash”, „Minskiy zavod shesteren”, „Minskiy elektrotekhnicheskiy zavod im. V.Kozlova”, „Bobruyskiy zavod traktornykh detaley i agregatov”, „Gidroprivod”, „Gomelskiy zavod litya i normaley”).
W systemie Ministerstwa Transportu – 5 przedsiębiorstw („Belavia”, „Minskiy aviaremontnyi zavod”, spółka lotnicza „Grodno”).
W systemie koncernu „Belgospischeprom” – 5 przedsiębiorstw („Minsk Kristall”, zakład spirytusowy „Belalko”, „Gomelskiy likero-vodochnyi zavod”, „Klimovichskiy likero-vodochnyi zavod”, kombinat do produkcji wyrobów medycznych i zawierających spirytus „Etanol”).
W systemie Ministerstwa Rolnictwa – 7 przedsiębiorstw, Ministerstwa Handlu – 9 spółek, w koncernie „Bellegprom” – 4 przedsiębiorstwa.
Jednocześnie zaplanowane przekształcenie 1 przedsiębiorstwa w systemie Ministerstwa Energetyki, 3 – w systemie Narodowej Akademii Nauk RB.
W 2012 r. zaplanowane jest przekształcenie 15 przedsiębiorstw państwowych („Borisovskiy khrustalnyy zavod im. Dzerzhinskogo”, „Mogilevskiy zavod liftovogo mashinostroyeniya”, „Gidroliznyi zavod” w Bobrujsku, „Grodnenskiy likero-vodochnyi zavod „Nemanoff”, „Vitebskiy likero-vodochnyi zavod „Pridvinye”, „Mozyrskiy derevopererabatyvayuschiy kombinat”).
Zgodnie z rozporządzeniem do końca 2013 r. powinno zostać przekształconych 128 przedsiębiorstw w spółki akcyjne.

Został przygotowany projekt dekretu prezydenta o kwitach depozytowych 

Dekret pozwoli białoruskim przedsiębiorstwom rozmieszczać akcje na zagranicznych giełdach poprzez stosowanie instrumentu w postaci kwitu depozytowego, który będzie podstawą prawną do ich obrotu.  
Zaplanowano, że nowy instrument finansowy zostanie wdrożony w 2013 r. w celu rozmieszczenia akcji białoruskich przedsiębiorców na zagranicznych giełdach  i  pomoże w pozyskiwaniu inwestycji na dalszy rozwój tych spółek.  
Ten instrument pozwoli przedsiębiorstwom na organizację IPO na zagranicznych giełdach.

W 2013 r. zaplanowany jest 5-krotny wzrost pokrycia ryzyka eksportowego ze środków budżetu – Dyrektor spółki „Beleksimgarant” 

W 2013 r. wielkość środków budżetu na pokrycie ryzyka eksportowego wyniesie 358 mld BYR (ok. 41,7 mln USD).
W 2012 r. były udzielone 22 kredyty eksportowe w wysokości 112,6 mln USD , a ponad 10 projektów kredytowych w wysokości 200 mln USD znajduje się w opracowaniu.
Największy udział w kredytowaniu eksportowym ma Belarusbank – 80% udzielonych kredytów.
Wielkość środków na pokrycie ryzyka udzielonego eksporterom  przez Beleksimgarant w okresie styczeń-wrzesień 2012 r. wyniosła 354 mln USD, tj. 2,6-krotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r.  Wielkość pokrycia białoruskiego eksportu (za wyjątkiem ropy naftowej, produktów ropopochodnych i nawozów potasowych) wyniosła ok. 1,8%.

Na Białorusi inflacja we wrześniu 2012 r. wyniosła 1,3%, w okresie styczeń-wrzesień – 16,1%

Na Białorusi inflacja we wrześniu 2012 r. wyniosła 1,3%, w sierpniu – 2,3%, w lipcu – 1,3%, w czerwcu – 1,8%, w maju – 1,6%, w kwietniu – 1,7%, w marcu – 1,5 w lutym – 1,5%, w styczniu - 1,9%. 
Ceny na artykuły spożywcze we wrześniu 2012 r. wzrosły o 1,3% (+18,1% w okresie styczeń-wrzesień 2012 r.), artykuły niespożywcze dla ludności zdrożały o 0,6% (+8,4%), w sferze usług konsumpcyjnych ceny wzrosły o 2,7% (+26,1%). Prognoza inflacji na 2012 r. wynosi 19-22%.
Inflacja bazowa we wrześniu wyniosła 0,8%, od początku roku – 13,3%.

Na Białorusi spółkom z kapitałem zagranicznym będą prowadzić  ubezpieczenie na życie

Spółki z kapitałem zagranicznym będą mogły świadczyć usługi ubezpieczenia na życie pod warunkiem zawarcia umowy ubezpieczeniowej z osobą fizyczną. 
Ministerstwo Finansów RB przygotowało projekty dot. wprowadzenia zmian w ustawodawstwie ubezpieczeniowym RB, które będą sprzyjały powstaniu na tym rynku dobrej konkurencji. Zmiany dotyczą uchylenia ograniczeń w zakresie udziału podmiotów prawnych, w tym zagranicznych w funduszu założycielskim spółki ubezpieczeniowej, a udziału spółki ubezpieczeniowej – w funduszu założycielskim jakiejkolwiek spółki komercyjnej. 
Obecnie udział jednego uczestnika w funduszu założycielskim spółki ubezpieczeniowej nie może przekraczać 35%, co w znacznym stopniu powstrzymuje wejście na rynek inwestorów zagranicznych, ponieważ oni nie mogą nabyć większościowego pakietu akcji spółki ubezpieczeniowej.
Jednocześnie zaplanowane jest stopniowe zwiększenie wymogów w stosunku do minimalnego rozmiaru funduszu założycielskiego spółek ubezpieczeniowych.
Jednym z najważniejszych warunków, który zapewnia stabilny rozwój rynku ubezpieczeniowego jest wzrost własnego kapitału spółek ubezpieczeniowych. Głównym kierunkiem realizacji tego celu jest uchylenie ograniczenia dot. dostępu kapitału zagranicznego do rynku ubezpieczeniowego oraz podwyższenie wymogów wobec minimalnego rozmiaru funduszu założycielskiego spółek ubezpieczeniowych.
Obecnie minimalny rozmiar funduszu założycielskiego spółek ubezpieczeniowych realizujących różnego rodzaju usługi ubezpieczeniowe nie dot. ubezpieczenia na życie wynosi nie mniej niż 1 mln EUR; spółek realizujących różnego rodzaju usługi ubezpieczeniowe dot. ubezpieczenia na życie – nie mniej niż 2 mln EUR; dla ubezpieczycieli prowadzących tylko działalność reasekuracyjną – 5 mln EUR (jedna spółka w RB -  Białoruska narodowa organizacja reasekuracyjna, zajmuje się reasekuracją).
Wg stanu na 01.09.2012 r. na rynku ubezpieczeniowym RB działa 25 spółek ubezpieczeniowych, w tym 4 spółki świadczą tylko usługi ubezpieczenia na życie. Kapitał zagraniczny ma 11 spółek, w tym 2 spółki są ze 100% kapitałem zagranicznym.
W okresie styczeń-sierpień białoruskie spółki ubezpieczeniowe zwiększyły pobory składek ubezpieczeniowych do 2,75 bln BYR (ok. 319 mln USD), tj. 2,1-krotny wzrost. Wielkość roszczeń ubezpieczeniowych w okresie styczeń-sierpień wyniosła 1,31 bln BYR (ok. 152 mln USD), tj. 2,3-krotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r.

Euroazjatycka Komisja Gospodarcza wyzerowała stawki ceł wwozowych na substancje do produkcji pestycydów oraz opłatę utylizacyjną na wywrotki kopalniane BelAZ  

Zostały zmienione stawki Jednolitej Taryfy Celnej państw Unii Celnej - wyzerowano stawki ceł wwozowych na substancje do produkcji pestycydów. Ten środek pomoże przemysłowi chemicznemu państw WOG w konkurencji z zagranicznymi producentami.
Jednocześnie zniesiono opłatę utylizacyjną na maszyny budowlane BelAZ.  

Euroazjatycka Komisja Gospodarcza obniża cło importowe na niektóre gatunki ryb

Stawka Jednolitej Taryfy Celnej na świeży i chłodzony czarniak i gromadnik obniża się z 10% do 0% wartości celnej; na świeży i chłodzony dorsz i plamiak z 10% do 5% wartości celnej w okresie od 1 stycznia 2013 do 31 grudnia 2013 r.
Obniżenie stawek celnych pozwoli zrekompensować brak surowców, zwiększyć wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz będzie sprzyjać wzrostowi wielkości produkcji.
PKB Białorusi w okresie styczeń-wrzesień wzrósł o 2,5% do 367,2 bln BYR (43,2 mld)
Wartość produkcji przemysłowej w okresie styczeń-wrzesień 2012 roku wyniosła 473,9 bln BYR (ok. 55,8 mld USD), czyli o 7,7 % więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, produkcja rolna gospodarstw wszystkich kategorii własności za ten okres zwiększyła się o 5% do 79,8 bln BYR (ok. 9,4 mld USD). 

Na Białorusi nie ma zwiększenia ilości graczy na rynku providingu internetowego z powodu polityki cenowej, powadzonej przez narodowego operatora „Beltelekom”

Beltelekom kontynuuje dyskryminacyjną politykę w stosunku do providerów, internet dla providerów jest kilka razy droższy, niż dla osób fizycznych – abonentów Beltelekom. Do tej pory póki będzie zachowana ta róznica żaden z inwestorów zagranicznych nie zainwestuje w rozwój białoruskiego internetu.
Białoruski segment Internetu oczekuje na wzrost z uwagi na umocnienie się tendencji do korzystania z technologii mobilnych, zaplanowany rozwój e-usług, wzrost zakup IT-usług.
Jednocześnie w br. miało miejsce wzmocnienie pozycji upowszechniania dostępu do szerokopasmowego internetu. 
W 2012 r. miała miejsce jedna duża transakcja dot. kupna-sprzedaży aktywów w dziedzinie dostępu do internetu – połączenie się spółki „Alternativnaya tsifrovaya set” (ATS) ze spółką „Solo” poprzez nabycie 100% akcji ostatniej przez akcjonariuszy „ATS”.

Kurs rubla białoruskiego wzmacniał się kosztem interwencji Banku Narodowego – N. Ermakova

Bank Narodowy RB interweniował na rynku w dniach 18, 19 i 22 października i w ten sposób wzmocnił kurs rubla białoruskiego. O tym prezes zarządu NBRB N. Ermakova poinformowała w poniedziałek podczas złożenia sprawozdania prezydentowi Białorusi A. Łukaszence.
„Na rynku walutowym, uwzględniając dni podatkowe i to, że Bank Narodowy metodą monetarną ograniczył masę pieniężną, stanowiącą bazę zasobową sektora bankowego, sytuacja się polepszyła. W czwartek, piątek i dzisiaj Bank Narodowy już skupował walutę, i w ten sposób rubel białoruski się wzmocnił” – powiedziała N. Ermakova.
Od 18 do 22 października kurs rubla białoruskiego się zmienił od 8570 rubli białoruskich do 8510 rubli białoruskich za dolara.
Głowa państwa zaznaczył, że na rynku walutowym udało się przełamać „choć niewielkie, ale negatywne tendencje, związane głównie z plotkami i polityką”.
„Musimy trzymać się tego kierunku, który wyznaczyliśmy i obwieściliśmy narodowi. Ludzie powinni rozumieć nas dosłownie i ufać. Jeżeli Bank Narodowy ogłosił taką politykę, to konieczne jest  trzymanie się jej”, - podkreślił A. Łukaszenka.
Prezydenta również ciekawiła ocena N. Ermakovej funkcjonowania białoruskiej gospodarki, w sprawie dostaw eksportowych i szczególnie wpływu uzysku dewizowego do kraju.
Według szefowej Banku Narodowego wskaźniki planowane na 2012 r. są w trakcie realizacji: „Inflacja jest w ramach zaplanowanej. W okresie od stycznia do 16 października indeks cen wyniósł 117,1%. Średni miesięczny przyrost – 1,7%. Przy tym podstawowa inflacja wyniosła 14,1%. Wzrost cen administracyjnie regulowanych i cen na produkcję warzywną, o czym decydują czynniki sezonowe, wyniósł 21,6%”.
„To jest wskaźnik, że metodą monetarną i rynkową można powstrzymać inflację. To jest właśnie ta polityka, która została nakreślona – zaznaczyła N. Ermakova.

Białoruskie banki w okresie styczeń-sierpień zwiększyły zyski 2,4-krotnie do 3,65 bln BYR (ok. 428,2 mln USD)

Kapitał własny (normatywny) banków wg stanu na dzień 1września 2012 r. wyniósł 44,19 BYR (ok. 5,2 mld USD), tj. o 18% więcej niż 1 stycznia br. Wystarczalność kapitału własnego zmniejszyła się do 22,46% wg stanu  na dzień 1 września 2012 r. wobec 24,7% na początku br. Rentowność kapitału własnego białoruskich banków w okresie styczeń-sierpień 2012 r. wyniosła 8,88% wobec 8,2% w styczniu-sierpniu 2011 r.
Aktywa bilansowe białoruskich banków wzrosły w okresie styczeń-sierpień 2012 r. o 16,8% do 309,65 bln BYR (ok. 36,3 mld USD) wg stanu na dzień 1września 2012 r. Rentowność aktywów bankowych w okresie styczeń-lipiec 2012 r. wyniosła 1,28% wobec 0,95% w 2011 r.
W okresie styczeń-sierpień 2012 r. aktywa problematyczne (ponadstandardowe, wątpliwe i beznadziejne) białoruskich banków wzrosły o 37,9% do 9,68 bln BYR (ok. 1,1 mld USD) na dzień 1 września 2012 r. Przy tym utworzone rezerwy aktywów, które narażone są na ryzyko kredytowe, wzrosły w tym okresie o 35,2% do 7,5 bln BYR (ok. 880 mln USD) na dzień 1 września 2012 r.   Udział aktywów problematycznych w aktywach narażonych na ryzyko kredytowe wzrósł do 4,7% wg stanu na dzień 1 września 2012 r. wobec 4,16% na początku br.
Krótkoterminowa płynność białoruskich banków (stosunek faktycznej płynności wobec wymaganej, charakteryzuje relacje aktywów do sfinansowania w ciągu 12 miesięcy oraz zobowiązań z terminami realizacji w ciągu 12 miesięcy) zmniejszyła się do 2,01% wg stanu na 1 na dzień 1 września 2012 r. wobec 2,74% rok temu. Jednocześnie płynność natychmiastowa białoruskich banków spadła do 214,63% wg stanu na dzień 1 września 2012 r. wobec 316,08% rok temu.
Płynność bieżąca banków zmniejszyła się do 149,46% wg stanu na dzień 1września 2012 r. z 187,97% wg stanu na dzień 1września 2011 r.
Ogółem stosunek aktywów płynnych i sumarycznych zmniejszył się do 31,7% wg stanu na dzień 1 września 2012 r. wobec 32,94% rok temu.

„Beltelekom” rozszerzył zewnętrzną bramę internetową Białorusi o 20%

Białoruski narodowy operator łączności elektrycznej „Beltelekom” od stycznia 2012 r.  rozszerzył bramę internetową o 20%, tj. o 50 Gb/s do 250 Gb/s. Rozszerzenie bramy jest spowodowane wzrostem bazy abonentów – klientów usług internetowych. Wg danych Międzynarodowego Związku Łączności Elektrycznej, opublikowanych we wrześniu 2012 r., regularnie z internetu na Białorusi korzysta 39,6% ludności. 
Operator do końca br. planuje dalsze rozszerzenie bramy w kierunku Rosji (do końca br. o 60 Gb/s, w I kwartale 2013 r. – o kolejne 50 Gb/s).  Przetarg dot. zwiększenia szerokości bramy opublikowany jest na stronie operatora. Termin składania ofert – do 6 listopada br.

Białoruś w 2013 r. planuje importować z Rosji do 5 mld kWh energii elektrycznej – Minister Energetyki RB
 
Białoruś ma uporządkowany bilans energetyczny z Rosją, który przewiduje zagwarantowany wolumen importu energii w wysokości 3 mld  kWh oraz 2 mld  kWh w przypadku opłacalności ekonomicznej.
Kwestie dot. importu energii elektrycznej z Ukrainy na razie są rozpatrywane w kontekście opłacalności transakcji. 
W 2012 r. Białoruś zaimportuje z Rosji ok. 5 mld kWh oraz ok. 2 mld kWh z Ukrainy.

Opracowanie WPHI w Minsku na podstawie
PRIME-TASS  - II/III dekada października  2012