Strona Główna

Misja Gospodarcza do Brześcia I Edycja Międzynarodowego Forum-Targów Kontaktów Biznesowych BRZEŚĆ-2016’

                                                                   Misja Gospodarcza do Brześcia

 

 I Edycja Międzynarodowego Forum-Targów Kontaktów Biznesowych BRZEŚĆ-2016’

20-23 kwietnia odbyła się wizyta delegacji polskich przedsiębiorców w Białorusi, w ramach organizowanej Misji Gospodarczej przez naszą Izbę. W Misji wzięli udział polscy przedsiębiorcy z różnych rejonów kraju, zainteresowani nawiązaniem kontaktów biznesowych i poszukiwaniem partnerów do współpracy, a także zapoznaniem się z klimatem gospodarczym w Białorusi. 


 

Podczas Giełdy Kontaktów  odbyto wiele spotykań i rozmów gospodarczych, zostały nawiązane kontakty biznesowe, jak również odbyły się wyjazdy do konkretnych przedsiębiorstw celem zapoznania się z działalnością oraz stanem aktualnym obiektów. 

 

Odbyliśmy  również  ważne  spotkanie z władzami Obwodu Brzeskiego, które reprezentował Pan Serkow Mihaił Nikołajewicz – Zastępca Gubernatora Obwodu Brzeskiego.  Spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem, podczas którego Pan Serków M.N. wyraził  żywe zainteresowanie i wystąpił z propozycjami dla  przedstawicieli polskiego biznesu oraz zaprosił do współpracy, zapewniając okazanie  wszelkiej pomocy i wsparcia.

 

 

Uczestniczyliśmy w oficjalnym otwarciu I Międzynarodowych Forum-Targów Kontaktów Biznesowych BRZEŚĆ-2016’

 Po czym rozmowę gospodarcze zostały przeniesione na teren targów, w tym z wystawcami i gośćmi.

 

Mieliśmy okazję zwiedzieć terytorium Wolnej Strefy Ekonomicznej „BRZEŚĆ”, zapoznać się z warunkami i możliwościami inwestowania oraz ulgami dla inwestorów na terenie strefy. W czasie wizyty w WSE odwiedziliśmy przedsiębiorstwo z polskim kapitałem WOX-profile na terenie strefy,  które z resztą jest największym obiektem firmy i ciągle z powodzeniem się rozwija.

 

 

Drugim przedsiębiorstwem, rezydentem WSE „BRZEŚĆ” z kapitałem rosyjskim, które odwiedziliśmy był zakład produkujący piankę montażową oraz sztywny poliuretan firmy BELINECO. 

 

Drugi dzień Forum przechodził również dość intensywne, obfitując mnóstwem spotkań i kontaktów biznesowych na terenie targów.


 

W Sesji plenarnej przedstawiliśmy polski punkt widzenia.  Moderatorem i prelegentem był  Prezes Izby Kazimierz Zdunowski, który z profesjonalizmem i znajomością rzeczy   prezentował  możliwości i szanse prowadzenia biznesu na Białorusi dla polskich przedsiębiorców. Wskazywał też na ograniczenia i trudności w myśl zasady, że biznes to zajęcie dla ludzi dojrzałych i doświadczonych.

 

Pan Prezes również został poproszony o zabranie głosu podczas Gali wieczorowej. 

 

Na zakończenie programu zwiedziliśmy Twierdze Brzeską – miejsce na samym pograniczu, które dzieli i jednocześnie łączy,  historycznie i emocjonalnie , obydwa nasze kraje i narody. 

 

Eksponaty w Muzeum Twierdzy Brzeskiej wskazują, iż meandry naszej wspólnej historii należą od Opatrzności.

Wyrażamy serdeczne podziękowania dla uczestników naszej delegacji za wspólny wyjazd i pobyt na terenie pięknej i życzliwej Białorusi oraz życzymy wszelkich sukcesów zawodowych, szczególnie na płaszczyźnie polsko-białoruskiej współpracy gospodarczej!

Zapraszamy ponownie tych którzy  znają Białoruś i wszystkich tych, którzy zamierzają rozpocząć współpracę z naszym Wschodnim Sąsiadem do udziału w kolejnych wyjazdach gospodarczych , organizowanych przez naszą Izbę. Białoruś to jedyny polski sąsiad, z którym nie toczyliśmy wojen, nie mamy roszczeń granicznych i majątkowych, nasze konstytucje uznają „status quo” i mamy piękne wspólne nazwiska ludzi wybitnych, zapisanych w historii Europy i świata: Kościuszko, Moniuszko, Orzeszko,  J.I. Kraszewski, Domeyko, Ogiński, Mickiewicz a z młodszych Wydrzycki - Niemen.  

Dla polsko – białoruskiego biznesu najważniejszym przedsięwzięciem  jest niewątpliwie Polsko – Białoruskie Forum Gospodarcze „Dobrosąsiedztwo”, którego już XX Jubileuszowa edycja odbędzie się w Homlu w Białorusi. Zapraszamy 23-24 czerwca br.

Szczegółowa informacja pojawi się niebawem na naszej stronie, ale prosimy już teraz zarezerwować w swoim kalendarzu termin od 21 do 25 czerwca b.r. aby móc dołączyć do naszej, miejmy nadzieję, licznej delegacji.

                                                                                                                                 Opr. Natalia Biesiada
Link strony gdzie można obejrzeć zdjęcia i filmy z Forum i Targów w Brześciu, które okazały się w Białoruskiej prasie: http://brestcity.com/blog/pervyj-mezhdunarodnyj-forum-vystavka-delovyx-kontaktov-brest-2016